03.05.2025
Latvijas vēsturē 4. maijs kā svarīgas uzvaras diena tika ierakstīts jau 55 gadus pirms Neatkarības atjaunošanas deklarācijas pieņemšanas – 1935. gadā Ženēvā tieši šajā datumā Latvijas basketbola valstsvienība pirmā Eiropas čempionāta finālspēlē ar 24:18 pārspēja Spānijas izlasi! Atgādinot par lielo panākumu un pieminot tā autorus, basket.lv ievada konspektīvu atskatu Eiropas vīriešu basketbola čempionātu vēsturē, kurā pakāpeniski izšķirstīsim līdz šim aizpildītās lappuses. Tā sagaidot, līdz augusta beigās un septembra sākumā ar saturu piepildīsies 42. nodaļa – EuroBasket2025 Rīgā.
Ženēva’35: pirmie pirmajā!
10 KOMANDAS. No 2. līdz 4. maijam Ženēvas izstāžu kompleksā “Palais d’Expositions” iekārtotajā laukumā 10 komandas aizvadīja 17 spēles pēc izslēgšanas sistēmas, izspēlējot visas vietas. Varēja piedalīties visi, kas pieteicās (Portugāle un Spānija iepriekš izspēlēja kvalifikācijas maču, un portugāļi kā zaudētāji palika mājās) un spēja nokļūt līdz Šveicei (piemēram, spēcīgā Igaunijas komanda uz Ženēvu netika naudas trūkuma dēļ).
TRĪS SOĻI LĪDZ TITULAM. Latvijas komanda pirmajā kārtā ar 46:12 sagrāva Ungārijas izlasi, pusfinālā ar 28:19 pārspēja Šveices vienību, bet finālā ar 24:18 pieveica Spānijas izlasi.
MEISTARĪBA UN VEIKSME. Latvijas komandas panākuma pamatā bija pamatpiecnieka saliedētā darbība un komandas līdera Rūdolfa Jurciņa meistarība soda laukumā. Bet palīdzēja arī veiksme izlozē, kas latviešus atbrīvoja no papildus cīņas par iekļūšanu pusfinālā. Piedevām kā patīkams pārsteigums tika uztverta Spānijas izlases uzvara pusfinālā pār Čehoslovākijas komandu (21:17), jo atlētiskie racionāli spēlējošie čehoslovāki tika uzskatīti par bīstamākiem pretiniekiem, nekā ātrie un pārlieku emocionālie spāņi.
PIRMIE ČEMPIONI. Visās trijās spēlēs piedalījās uzbrucēji Rūdolfs Jurciņš (guva 44 punktus, tai skaitā 11 – finālspēlē), Aleksejs Anufrijevs (24) un Jānis Lidmanis (15), kā arī aizsargi Eduards Andersons (4) un Mārtiņš Grundmanis (6). Kā rezervisti spēlēs iesaistījās Džems Raudziņš (4), Herberts Gubiņš (1) un Visvaldis Melderis. Delegācijā bija, taču spēlēs nepiedalījās Edgars Rūja un Andrejs Krisons. Komandu vadīja (tolaik teica – sastādīja) Valdemārs Baumanis un treneris Rihards Dekšenieks.
SKARBAIS LIKTENIS. Mārtiņš Grundmanis, Aleksejs Anufrijevs, Visvaldis Melderis un Andrejs Krisons gāja bojā Otrajā pasaules karā, Edgars Rūja jau 1941. gadā un Rūdolfs Jurciņš drīz pēc kara pazuda čekas labirintos, Jānis Lidmanis, Džems Raudziņš, Herberts Gubiņš, Valdemārs Baumanis un Rihards Dekšenieks mūža otro pusi pavadīja trimdā. Tikai Eduards Andersons pēc izsūtījuma uz Sibīriju atgriezās Latvijā. Padomju laikā šo vīru vārdi tika dzēsti no publiskās atmiņas, taču darbi vairs nebija izdzēšami.